Sprawdzenie stanu prawnego

Kupno samochodu używanego niesie ze sobą różnego rodzaju ryzyka. Nie tylko związane z możliwością pojawienia się w późniejszym czasie ukrytych wad, ale i związane ze stanem prawnym kupowanego samochodu.

Sprawdzenie stanu prawnego
Istnieją dwa podstawowe ryzyka. Pierwsze, iż kupiony przez nas samochód pochodził z kradzieży. Drugie, związane z wcześniejszym ustanowieniem na samochodzie zastawu.
 
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do legalności pochodzenia interesującego nas samochodu, najpewniej będzie, jak sprawdzimy to auto na policji. Poprzez identyfikację numerów rejestracyjnych możemy dowiedzieć się, czy pojazd ten nie był przypadkiem zgłoszony jako kradziony. Źródłem naszej podejrzliwości, co do pochodzenia samochodu, powinny być inne numery identyfikacyjne pojazdu lub silnika w dowodzie rejestracyjnym i faktyczne w aucie.
 
Przykrą i kosztowną w skutkach niespodzianką może być dla nas kupno samochodu z ustanowionym na nim zastawem rejestrowym. Zastaw rejestrowy jest bowiem częstą formą zabezpieczenia kredytu stosowaną przez banki. Nie zawsze niestety, fakt ten jest odnotowany w dowodzie rejestracyjnym. Brak takiego zapisu wcale nie oznacza, iż nie został ustanowiony zastaw rejestrowy. Jeśli nabędziemy taki pojazd, obciążony zastawem, nie będziemy mogli się tłumaczyć niewiedzą. A to z tego powodu, iż rejestry są jawne i każdy może uzyskać odpis zastawu lub zaświadczenie o braku takowego. W przypadku, gdy nie sprawdzimy tego w rejestrze i faktycznie okaże się, iż zastaw został ustanowiony, wówczas wierzyciel będzie miał prawo dochodzić swoich roszczeń z przedmiotu zastawu, bez względu na to, czyją stanowi on własność. Oczywiście istnieje szansa na odstąpienie od takiej umowy lub żądanie pokrycia roszczeń wierzyciela przez sprzedającego samochód, jednak często jedynym sposobem jest wystąpienie na drogę sądową.
 
Sprawdzenie istnienia bądź nie zastawu rejestrowego należy dokonać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych w Warszawie bądź w jednym z oddziałów działających przy sądach rejonowych. Informację taką można uzyskać w zasadzie natychmiast po zgłoszeniu się z wypełnionym wnioskiem.
 
Ryzyko kupna samochodu używanego z ustanowionym zastawem rejestrowym nie istnieje w przypadku finansowania tego zakupu kredytem bankowym. W takim przypadku to bank załatwi za nas wszelkie formalności związane ze sprawdzeniem stanu prawnego samochodu.
Tematy w artykule: kupno samochodu używanego

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie samochodu używanego

Ubezpieczenie samochodu używanego

Ubezpieczenie samochodu 2008-05-13

Kredyt czy leasing?

Kredyt czy leasing?

Zakup i sprzedaż samochodu 2008-04-21

Komentuj:

~Romek 2020-04-14

The King autoskup. Polecam. Rzetelna firma. Płacą gotówką. Dojazd do klienta. www.the-king.pl

~W 2020-04-10

W Łodzi i okolicach Polecam firmę The King autoskup. Szybko i sprawnie. Płatność gotówką. Dojazd do klienta. Uczciwa firma. www.the-king.pl