1. mojeauto.pl >
  2. porady >
  3. Zakup i sprzedaż samochodu >
  4. Sprawdzenie stanu technicznego

Sprawdzenie stanu technicznego

Przed zakupem interesującego nas samochodu należy go przede wszystkim dokładnie sprawdzić. Wszak nie chcemy kupować przysłowiowego kota w worku.

Sprawdzenie stanu technicznego

W tym wypadku jeśli sami nie znamy się na szeroko pojętej motoryzacji, a nasza wiedza na temat napraw kończy się na zmianie kół i przepalonych żarówek, warto poprosić, aby w momencie oglądania samochodu był z nami specjalista, wykwalifikowany mechanik, a nawet lakiernik. Oni bez problemu znajdą ewentualne słabe strony samochodu. A co w przypadku, jeżeli jesteśmy zdani sami na siebie?

Przede wszystkim należy poznać kompletną historię samochodu. Właściciela warto wypytać również o to, dlaczego decyduje się na sprzedaż. Jedni uznają to jako nietakt, jednak już sama rozmowa może dać pierwsze sygnały na temat kondycji samochodu. Idealnym miejscem do sprawdzenia samochodu jest warsztat bądź stacja diagnostyczna, w których możemy dokonać obdukcji auta. Jak mówi nasz ekspert Cezary Grys* - „podstawowe metody sprawdzenia kondycji samochodu należy zacząć od stanu lakieru. W sprzedaży dostępne są tzw. mierniki grubości lakieru, dzięki którym jesteśmy w stanie sprawdzić, czy elementy były lakierowane poza fabryką, co jednoznacznie wskazuje na fakt, iż auto uległo wypadkowi i jest po naprawie blacharsko-lakierniczej. Warto sprawdzić elementy blachy w bagażniku i pod dywanikami, gdzie często dochodzi do gnicia blachy. Dużo informacji na temat stanu samochodu dostarczy nam wnętrze. Tutaj należy dokładnie sprawdzić stopień wytarcia gum na pedałach, kierownicy, stopień zniszczenia i wytarcia foteli, plastikowych elementów obudowy foteli i kokpitu. Jeżeli plastiki są luźne i popękane, słabo zamocowane oznacza to, że noszą ślady demontażu.”
 
Kolejnym elementem, jaki wypadałoby sprawdzić to silnik. Najlepiej by było, aby sprawdzić go także w trakcie jazdy. „Widoczne ślady świeżego mycia mogą sugerować, że wcześniej dochodziło do wycieków w jego komorze. W silniku można zauważyć biały pył po obróbkach lakierniczych, ślady spawania lub klejenia plastikowych osłon i elementów mocujących. Trzeba zwrócić uwagę na ewentualne wycieki oleju ze skrzyni biegów i silnika” – dodaje Cezary Grys.
 
Podczas oględzin auta należy także sprawdzić pracę silnika. Ewentualne przeoczenie usterek może nas sporo kosztować. W profesjonalnym serwisie możemy przeprowadzić badanie kompresji, które da już pewne informacje o stanie technicznym i jakości jednostki. Podczas uruchamiania motoru wysokoprężnego należy jeszcze przed rozruchem dotknąć metalowej pokrywy silnika. Musi być lodowata, po nagrzaniu świec żarowych silnik powinien zapalić bez ponownych prób uruchamiania, a zimny silnik powinien pracować równo bez drgań.
 
”Należy także obserwować układ wydechowy i kolor spalin. Niebieski lub czarny kolor może wskazywać na zbyt duże spalanie oleju, a to z kolei prowadzi do remontu jednostki. Sprawny Diesel może tylko przy rozruchu lekko zadymić. Podczas jazdy próbnej trzeba zwrócić uwagę na ustawienie kierownicy podczas jazdy na wprost. Należy wykonać również jazdę po nierównym terenie, wszelkie stuki w podwoziu są niepokojące i wymagają dodatkowych oględzin” – komentuje Cezary Grys z Bosch Car Service.
 
Decydując się na zakup określonego samochodu warto rozeznać się u innych kierowców jak spisuje się takie auto podczas dłuższej eksploatacji. Należy zapoznać się z cenami podstawowych podzespołów i części zamiennych, które najczęściej ulegają defektowi. Dużo cennych informacji na temat awaryjności konkretnego samochodu dostarczają także specjalne ośrodki badawcze. Jednym z wiodących raportów o awaryjności jest coroczny dokument opracowany przez niemiecką firmę DEKRA. Natomiast niezwykle przydatne z punktu widzenia poziomu bezpieczeństwa, jaki zapewniają poszczególne modele, są testy zderzeniowe organizowane przez Euro NCAP. (Szczegółowe wyniki badań obu organizacji dostępne są również na stronach Mojeauto.pl).

 


* Cezary Grys jest właścicielem warsztatu Bosch Car Service w Głogowie przy ul. Reja 39

Tematy w artykule: kupno samochodu używanego

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie samochodu używanego

Ubezpieczenie samochodu używanego

Ubezpieczenie samochodu 2008-05-13

Kredyt czy leasing?

Kredyt czy leasing?

Zakup i sprzedaż samochodu 2008-04-21

Komentuj:

~Romek 2020-04-14

The King autoskup. Polecam. Rzetelna firma. Płacą gotówką. Dojazd do klienta. www.the-king.pl

~Kamil 2020-04-10

Polecam firmę The King autoskup. Szybko i sprawnie. Płatność gotówką. Dojazd do klienta. Uczciwa firma. www.the-king.pl

~Wiola 2020-04-08

W Łodzi i okolicach Polecam firmę The King autoskup. Szybko i sprawnie. Płatność gotówką. W ciągu godziny dojeżdżają do klienta. Uczciwa firma. www.the-king.pl